Recent Posts

 • PLAYLIST LÉTO-PODZIM 2020

  PLAYLIST LÉTO-PODZIM 2020
 • Hudebnící a sexuální obtěžování

  Hudebnící a sexuální obtěžování
 • Dahvie Vanity – kawaii monstrum / ČÁST PRVNÍ

  Dahvie Vanity – kawaii monstrum / ČÁST PRVNÍ
 • KONCERTNÍ MAKE-UP V // Ice Nine Kills Bratislava

  KONCERTNÍ MAKE-UP V // Ice Nine Kills Bratislava
 • Tour… aneb jak šlo všechno do pr…pekel

  Tour… aneb jak šlo všechno do pr…pekel

Hudebnící a sexuální obtěžování

Budu někdy psát i o něčem jiným? Kéž by, ale když sleduji to dění na hudební scéně tak pravděpodobně ne.


Bylo to dlouho veřejné tajemství, ale pravdou je, že hudební průmysl má velký problém s přístupem k ženám. Od line-up festivalů, kde málokdy najdete female fronted kapelu, až po nechutné zacházení s fanynkami. Všichni jsme slyšely o tom, čím si prošla Kesha, čeho se dopouštěl R.Kelly nebo za co byl odsouzen 6ix9ine.

S šířením #MeToo hnutí se více a více obětí hudebníku rozhodlo promluvit. A čím více žen sdílí své příběhy tím více dalších inspirují, aby udělaly to samé.

Bohužel kořeny tohoto problému stále zůstávají, protože pachatelé nikdy nebyli dovedeni k odpovědnosti.

Je několik faktorů, které činí násilí vůči ženám více endemické v rámci alternativních žánrů – jako hardcore, emo, pop punk a metal – než v jiných oblastech hudebního průmyslu. 1) velké procento muzikantů jsou chlapi. 2) věkový rozdíl mezi umělcem a fanouškem je většinou velký a 3) umělci mají velkou moc nad jejich fanoušky. V mnoha případech oddanost fanoušků k jejich oblíbeným umělcům jim znemožňuje si uvědomit, že je jen využívají.

Ale hlavně umělci jsou málokdy konfrontováni jejich mužskými kolegy.

V posledních týdnech se objevili obvinění proti bývalému zpěvákovi Of Mice & Men, Austinovi Carlilovi, když se AltPress ocitl pod palbou kritiky pro publikování rozhovoru s ním o jeho víře. Vyšlo najevo, že před lety smetli ze stolu reportáž o jeho činech.

Brzy poté se začaly objevovat další svědectví jeho obětí, včetně Mikayli Davis, oběti, která se měla objevit již v původním článku. Byla to takhle veřejná a prominentní “konverzace”, která donutila k vyjádření i člena jeho bývalé kapely. Alan Ashby, kytarista M&M, přidal na Twitter: “I am speaking out now because I’m extremely disgusted with myself for not realizing this behavior sooner. The info was out there and I didn’t do the research. I had always taken his word on things and now I’m realizing how naive I was to have done that.”. Následne ještě všechny ujistil, že doopravdy nevěděl co se dělo: “Absolutely disgusted and heartbroken. While I was indeed aware there was a level of promiscuity going on I want to make it perfectly clear I have never witnessed nor knowingly stood by during any instances of any alleged sexual assault regarding a former bandmate.” 

V posledních letech jsme viděli hodně “omluv” od umělců či jejich spoluhráčů, kteří jen nabídli lítost nad tím, že ženy musí své trauma prožívat znovu a veřejně. Je těžké brát to vážně a ne jen jako pokus si zachránit vlastní kůži.

Samozřejmě, je nemožné zjistit, kolik členové kapel vědí o svých aktivitách mimo pódium či nahrávací studio. Ale je těžké věřit tomu, že lidé, kteří s nimi tráví celé dny, týdny či měsíce, nevědí o věcech, které jsou více či méně veřejné tajemství a dějí se jim pod nosem.

Jak můžeme věřit, že jejich spoluhráči doopravdy netušili co jejich kolega vyvádí? Ashby to tušil a jak řekl, spokojil se s jeho slovem. Také věděl o promiskuitě. Často tuší, že se něco děje. Ale sex s fanoušky je tak znormalizovaný, tak běžný, že chtít vidět občanku či zjišťovat, zda je v pořádku nebo zda je tam dobrovolně, je moc obtěžující.

Ale chování, které odpouštíme či dokonce očekáváme od rockových hvězd se mění. Idea groupies vymírá a stejně tak kultura ticha. Ale je třeba aby i další muži na tour včas promluvili – kladli otázky, odmítali pracovat s lidmi, o kterých vědí že představují nebezpečí a hlavně naslouchali ženám. Pokud muži nejsou ochotni přiložit ruku k dílu, když oni jsou v prvních řadách a vědí, co ostatní dělají – jak se kdokoliv dočká spravedlnosti?

Carlile se k obviněním vyjádřil o týden později a popřel je. “These accusations have been investigated by the appropriate authorities as well as independent journalists and were determined to be unfounded.” 

Nedá se samozřejmě zapomenout, že násilníci jsou extrémně manipulativní. Nedá se vinit jen scéna. Tito lidé jsou schopni udělat cokoliv, aby po sobě zametli stopy, aby přesvědčili své přátelé o své nevinně a aby vypadali jako absolutně křišťálově čiští. Je možné znát někoho a nevědět jak prohnilý ve skutečnosti je. Jen oni jsou zodpovědní za své činy, ale tak dlouho jak tu budou násilníci tak tu musí být síla a vůle je dohnat k odpovědnosti.

Cancel culture není problém. Ženy, které vystoupili proti “mocným” mužům scény to neudělali proto aby si přihřáli svojí polívčičku a získali nějakou moc. Nemají žádnou. Okamžitě jsou zahnány do kouta, vyslýchány a souzeny. Pokud jsou erotickou pracovnicí tak je to důkaz, že nemají žádnou kontrolu nebo volbu nad tím zda budou nebo nebudou zneužity.

Ale kdyby si další “mocní” muži – spoluhráči, tour manažeři, kamarádi – stoupli za ně a podpořili je tak by pak možná byly brány vážně. Pokud to je neznámá žena na Twitteru proti milovanému hrdinovi X lidí – komu budou fanoušci věřit?

Hudebníci odhaleni v posledních pár letech jsou jen minimální zářez do toho, co se skutečně děje. V kapele jsou většinou minimálně 4 a k tomu celá crew – merch manažer, osvětlovači, tour manažer apod. V tour buse může být až kolem 12 lidí a to je dost lidí na to, aby si něčeho všimli, ale rozhodli se mlčet. V takovém počtu je doopravdy těžké se tam někde schovat.

Kdyby Austinovi spoluhráči promluvili už před lety a vzali na sebe nějakou odpovědnost pro zastavení jeho prasárniček, X žen by bylo zachráněno. Ale raději se podívali jinam a dál brali peníze. Ale to platí obecně, nejen pro M&M.

Fanoušci také nejsou bez viny. Sice nejsou s kapelou na cestách, ale když pravda konečně vyjde najevo tak jsou první, kdo to buď celé ignoruje nebo beží a zaútočí na toho, kdo to obvinění vznesl. Nejsou důkazy, jsou to lži… a vesele ignorují, že se těžko dokazuje nátlak a grooming. Bránit se jejich slovním průjmům fakty nemá cenu, protože tyto fanoušky nezajímá jestli jejich oblíbenec využívá svou platformu k zneužívání žen a dívek.

Já na pop punk či emo scéně vyrostla a tak vím, jak snadné je pro muže se radši dívat jinam. Byli koncerty, kde jsem s tím více méně počítala, že na mne někdo nějak sáhne. Jsou tu organizace, jako safegigs4women nebo Safer Scenes, které pracují s kapelami, manažery či kluby, aby si ženy mohli hudbu užít beze strachu. Ale zajišťovat si bezpečí by neměl být úkol žen.

Tolik žen či dokonce dívek mohlo být ušetřeno, kdyby muži byli ochotni konat dříve s větší integritou a jistotou. Čím méně mužů bude ignorovat “promiskuitu” na tour nebo přehlížet chování jeho spoluhráče tím bezpečnější scéna bude pro všechny.


Jak rozšířený tento problém je svědčí i tabulka níže, kde je “seznam” (asi ne zdaleka) všech hudebníků, kapel či osob jim blízkých nařknutých z nevhodného chování (mírně řečeno).

Tabulka je znatelně upravená, protože bohužel český trestní řád nerozlišuje “rape” od “statutory rape” a jakýkoliv sex. styk s nezletilým považuje za pohlavní zneužití – což mě osobně nepřijde dostatečné. Ale pak je také třeba brát v potaz, že narozdíl od velké většiny US států máme age of consent nastavený relativně nízko a ani nemáme všemožné výjimky typu, že sex je možný od 16ti let, ale partnerovi nesmí být více než 18 apod.

Powered By EmbedPress

Některá jména mě zklamaly více než jiná a další mě naopak překvapily.

Ani stát tomu člověku tváří v tvář vám nepomůže rozeznat, co je zač. Setkala jsem blíže s jedním člověkem z onoho seznamu a když jsem poprvé viděla screenshoty konverzací, které vedl s nezletilými tak se mi tomu nechtělo ani věřit. Já ho měla za strašně milého chlapíka, který s námi seděl na trávníku před klubem, dal si s námi pivo a kecal. On mě fakt zamrzel.


A CO VY? CÍTÍTE SE NA KONCERTECH BEZPEČNĚ?

Follow:
Share:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: