Recent Posts

 • PLAYLIST LÉTO-PODZIM 2020

  PLAYLIST LÉTO-PODZIM 2020
 • Hudebnící a sexuální obtěžování

  Hudebnící a sexuální obtěžování
 • Dahvie Vanity – kawaii monstrum / ČÁST PRVNÍ

  Dahvie Vanity – kawaii monstrum / ČÁST PRVNÍ
 • KONCERTNÍ MAKE-UP V // Ice Nine Kills Bratislava

  KONCERTNÍ MAKE-UP V // Ice Nine Kills Bratislava
 • Tour… aneb jak šlo všechno do pr…pekel

  Tour… aneb jak šlo všechno do pr…pekel

JAK NAPLÁNOVAT “TOUR”? // PART II

KONCERTNÍ 101 // JAK NAPLÁNOVAT TOUR? PART I //

Minule jsme se podívali na „pre-planning“ celé tour, dopravu a ubytování, ale to všechno by Vám bylo k ničemu bez té nejpodstatnější části – lístků na samotný koncert.

Pokud umělec, kterého máte v plánu “sledovat” je populární a lístkům hrozí bleskové vyprodání tak si zjistěte, jestli třeba není pre-sale pro lidi přihlášené k jejich newsletteru apod. To vám může ušetřit jak nervy, tak peníze. Pokud nic takového nemají tak vám nezbývá nic jiného než být ve stanovený čas na značkách, vědět jaké lístky a kam chcete a klikat jak o život. Je to stresující, já byla ve stresu i při pre-sale.

Pro ilustraci – reunion koncert MCR se vyprodal za cca 20 minut (6 tisíc lístků), P!ATD v Berlíně (okolo 8 tisíc lístků) za cca 10 minut, ale třeba Yungblud středně velký klub vyprodá i za 2. Má poslední neméně stresující zkušenost byla koupě lístků na My Chemical Romance v Bonnu, 5 000 lístků pryč ani ne během dvou minut – ale stihla jsem to (ještě teď se mi chce brečet 😂 jenom si představte můj stres – do prodeje šli v 11 a já v 10.59 vbíhala zpět do kanceláře a ještě se musela přihlásit, otevřít Ticketmaster apod., ale v 11.01 jsem platila a konečně v 25 letech uvidím MCR a jako bonus hrají 2 dny po mých narozeninách).

Takže pokud se spouští prodej více měst v jednu chvíli tak si stanovte priority, pokud nemůžete zaměstnat i další lidi. Které města doopravdy chcete? Třeba vám vynechání nějakého města ulehčí přesun do další destinace apod.

Toto jsem možná mohla zmínit už minule, ale pokud kapela lítá po mapě sem a tam tak se nad tím taky zamyslete. Kolikrát ty tour nedávají smysl a jde hodně poznat, že je plánoval někdo, kdo nemá o Evropě ani tušení. Jeden den jsou v Amsterdamu, druhý najednou v Berlíně a třetí den se vrací do Belgie apod. Pokud jsou takto „nesmyslné“ přesuny součástí i vašeho plánu tak by byl fajn zvážit, zda se vám nevyplatí (v tomto případě) Berlín vypustit a strávit den navíc v Amsterdamu či Bruselu.

Nehrozí-li lístkům okamžité vyprodání tak můžete být v o něco větším klidu, ale i tak bych s nákupem neotálela. Obzvlášť pokud si brousíte zuby i na VIP (pokud tedy VIP už lístek neobsahuje, to je třeba si zkontrolovat). Někdy jsou vydávané na edice takže je možné, že čím déle budete čekat tím dražší lístky budou apod. A rozhodně nedoporučuji čekat na varovný tweet kapely „XY IS ABOUT TO SELL OUT!“, to vám akorát tak způsobí další mini infarkt a div se nepřerazíte při letu (ano, letu, protože nepůjdete ani nebudete utíkat, doslova poletíte) k počítači. A ne každý umělec si to takhle “hlídá”.

Když se koncert náhodou vyprodá před tím, než si lístky koupíte tak můžete samozřejmě zkusit si lístky od někoho koupit, ale u toho pozor. Rozhodně za lístek nedávejte mnohonásobně víc, než byla jeho původní cena, ač třeba toho umělce máte opravdu rádi tak za tolik peněz nestojí. Vždy chtějte důkaz o koupi – screenshot s aktuálním časem apod. Pokud je tam zamazané jméno tak chtějte vidět i to jméno. Pokud jméno na lístku je jiné od jména prodávajícího tak ruce pryč. To samé, pokud vám screenshot dokladu o koupi nebo screenshot/fotku lístku vůbec nebude chtít poslat.

Trvejte na platbě přes PayPal a přes tu obchodní transakci (nikdy ne přes Friends&Family pokud tu osobu neznáte), na tyto platby se vztahuje “záruka” PayPalu a peníze tak budete mít šanci dostat zpět pokud ta osoba třeba lístek vůbec nepošle atd. A vždy do účelu platby jasně napište za co ty peníze jsou.

A rozhodně se vyhnout stránkám jako je Viagogo apod. Já tam lístek kupovala jednou a díkybohu bez problému, ale ty recenze jsou děsivé a raději bych to neriskovala.


Kdyby se vám nechtělo žít X dní jako samotář, ale nikdo s vámi na výlet jet nechce, pak si můžete najít parťáky i jinak.

 1. Hledejte na místě
  • Musím se strašně opakovat, ale mluvte s lidmi ve frontě a pak kolem vás v hale/klubu. Už od začátku máte určitě společnou jednu věc a nemusíte se bát, že nenajdete další. Chystáte se na 2+ hodin obětovat osobní prostor tak se můžete mačkat s lidmi, které „znáte“ – je to o dost příjemnější.
 2. Sociální sítě
  • Na chvilku zapomeňte na to, jak vám maminka říkala, že cizí lidi z internetu nemáte potkávat.
  • Ve Facebookových skupinách toho umělce bude určitě X lidí, kteří jdou také sami a hledají někoho kdo by jim dělal společnost.
  • Na Instagramu to je o něco složitější, ale fanoušci některých umělců tvoří speciální hashtagy pro individuální koncerty a přes ně taky můžete najít X lidí.
  • Některé fan stránky pak tvoří individuální groupchaty pro jednotlivá data a tam se taky neuškodí přidat.

Na koncertech můžete najít kamarády na celý život, a to samé platí o internetu obecně. Kdo říká, že to nejde tak nebyl na správných koncertech nebo ignoroval pravidlo, které i já, zarputilý introvert, dodržuji – mluvit s lidmi kolem vás.

Jsem zastáncem toho, že koncert si užijete i sami. A kolikrát i víc než s partou lidi, jelikož vám ubyde ten stres z toho, že se jeden druhému ztratíte a hledat se v davu potom není sranda. Má to svoje nesporný výhody, jelikož ve skupině se málo kdy stane, že všichni chtějí to samé. A kompromisy v otázce, zda čekat na kapelu nebo jít domů se většinou hledají těžko.

Já to se svou „tour“ celkem šikovně vymňoukla, takže kromě Budapešti nebudu nikde sama a potkám lidi, které jsem potkala na minulých koncertech Palaye Royale. Aneb další důvod, proč s lidmi kolem fakt mluvit (a nedám si pokoj 😂). Myslím, že si samoty dost užiju při přesunech, takže nějakou tu společnost ocením.

Follow:
Share:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: