Recent Posts

 • PLAYLIST LÉTO-PODZIM 2020

  PLAYLIST LÉTO-PODZIM 2020
 • Hudebnící a sexuální obtěžování

  Hudebnící a sexuální obtěžování
 • Dahvie Vanity – kawaii monstrum / ČÁST PRVNÍ

  Dahvie Vanity – kawaii monstrum / ČÁST PRVNÍ
 • KONCERTNÍ MAKE-UP V // Ice Nine Kills Bratislava

  KONCERTNÍ MAKE-UP V // Ice Nine Kills Bratislava
 • Tour… aneb jak šlo všechno do pr…pekel

  Tour… aneb jak šlo všechno do pr…pekel

JAK NAPLÁNOVAT “TOUR”? // PART I

Pokud tu jste poprvé – ahoj, jmenuji se Nikola, miluji koncerty a větší band trash jste pravděpodobně ještě nepotkali.

Tak a teď když toto máme z cesty… vaše oblíbená kapela/jakýkoliv umělec jede na tour, X termínů je ve vaši blízkosti a vám jeden není dost? Easy peasy řešení.

Jeďte na “tour”. (A jaká to ironie, že to píšu v autobuse směrem na koncert :D)

Já se na první svou “tour” chystám v březnu. Za kapelami jsem již několikrát cestovala, ale vždy to byl jeden koncert tu a tam. Nikdy to nebylo tak nabité jako to bude příští rok.

A tak jsem se rozhodla se s vámi o celou cestu včetně příprav apod. podělit.

V této první části se podíváme na to jak si vybrat vhodné termíny a jak naplánovat přejezdy s ubytováním i v časovém presu.


Kapela oznámila tour. Prvním krokem po prvotním nadšení, uvědomění si že můžete onu kapelu vidět víckrát je mini infarkt (aspoň já se bez tohoto kroku neobejdu).

Ale teď vážně.

Já se chystám na mini road trip za Palaye Royale takže budu jako reference využívat jejich tour list apod.

Hoďte pořádné oko na data tour a města. Jaká města pro vás dávají největší smysl? Zatím neřešte nic jiného.

Já si na seznamu vyhlídla – Berlín, Liepzig, Varšavu, samozřejmě Prahu, Budapešť, Vídeň a Mnichov. Vůbec se nebojte pokud jsou data hned po sobě – když tu vzdálenost přejede kapela včetně montáže a demontáže scény apod. tak to zvládnete taky (tedy teoreticky).

Samozřejmě tu existuje ta adrenalinová varianta – koupit lístky a až pak zjišťovat jak se tam člověk dostane, ale předpokládám, že touto cestou se vydávat nechcete 🙂


Letecká doprava je samozřejmě nejrychlejší a nejjednodušší, ale pokud nechytnete levné letenky jako já třeba do Kodaně (cca 500 jedna cesta) tak se Vám to docela prodraží, ale samozřejmě nebolí si tuto možnost zkontrolovat.

Já většinou volím autobus nebo vlak.

 • vlak
  • nespoléhejte jen na České Dráhy. Pokud Vaše cesta směřuje např. do Německa tak se mrkněte i na Deutche Bahn (db.de), které Vám nabídnou stejná spojení a kolikrát i X-krát levněji.
 • autobus
  • tady moc možností nemáte – Student Agency nebo Flixbus. Oba mají své výhody a nevýhody.
   • Student Agency
    + horké nápoje zdarma, stevard, zábavní portál
    – za mě nepohodlné sedačky, málo místa na nohy, WiFi jen na území ČR
   • Flixbus
    + pohodlnější sedačky, více místa na nohy, WiFi po celé Evropě
    – žádná “obsluha” či nápoje

Na tour s Palaye to vypadá, že budu zásadně jezdit s Flixbusem, jízdenky za pár korun, spoje několikrát denně ve vhodných časech (aka pozdě v noci nebo brzy ráno) a hlavně jsou rychlé. Například z Vídně do Mnichova to vyjde na cca 400,- a jsme tam za 6 hodin, přímý spoj. DB minimálně 60€ a 8 hodin se dvěma přestupy.


Při hledání nejvhodnějších spojení používám Omio.com, nabídne vám to vlaky, autobusy i letadla takže snad najdete tu nejvhodnější možnost. A je to o dost jednodušší než proklikávat jednotlivé dopravce, vždy hledám v anonymním okně, zatím jsem si nevšimla rozdílu v ceně, ale jistota je jistota. Jediná nevýhoda Omia je že vám nedovolí kombinovat dopravce. Např. pokud chce letecky do Paříže a zpátky, tak vám nabídne obě cesty s jednou leteckou společností, i když třeba kombinace může vyjít levněji nebo by vám vyhovovala lépe časově.

Edreams.com vám dopravce nakombinuje, ale porovná vám jen ceny letenek. Autobusy ani vlaky tam neseženete.


Ale například Leipzig jsem ze svého seznamu koncertů hodně rychle vyškrtla. Leipzig, Varšava, Praha a Budapešť jsou hned po sobě a jeden by řekl, že Leipzig a Varšava si jsou dost blízko tak to přece musí člověk stihnout. Nope. Žádné přímé spojení Leipzig-Varšava neexistuje, všechno vás táhne přes Berlín a nejkratší spoj je 12 nebo 13 hodin což nemám šanci to stihnout, ledaže by autobus jel hned po koncertě, ale to samozřejmě nejede.

Takže tu otázkou “jak se tam kruci dostanu?!” se vyplatí řešit ještě před koupí lístků.


Další otázkou je ubytování. Což bývá většinou nejdražší položka.

Upřímně, pokud jedete jen na koncert a druhý den zpátky tak ubytování neřešte. Větší batoh si např. nechte v úschovně na nádraží a po koncertě těch pár hodin počkejte např. v non-stop McDonaldu apod. a hoďte si šlofíka ve vlaku/autobuse/letadle na cestě domů. Nebo si zaplaťte noc v hostelu a těch pár hodin tam počkejte na recepci/ve společenské místnosti a tím vyřešíte i problém kde si nechat batoh. Hostel vás vyjde na pár korun obzvlášť pokud tam nemáte v plánu spát, postele v 10+ lůžkových pokojích jsou za hubičku.

Spánková deprivace k tour neodmyslitelně patří, únava je samozřejmě otravná, ale v nějakém momentě to člověka přestane trápit a tělo únavu začne ignorovat. A díkybohu za to 🙂

Ale pokud si chcete najít hotel/airbnb tak bych hledala buď blízko nádraží apod. nebo poblíž té haly/klubu. Táhnout se přes celé město na koncert a zpátky a pak se znovu táhnout přes celé město na vlak je otravné. Buď poblíž nádraží ať si můžete přispat, nebo poblíž haly ať můžete rovnou z pitu skočit do postele.


Já osobně bych nic nekupovala před tím než budete mít lístky v ruce (i když ani potom nic není jisté aneb můj přesunutý koncert Panic! nebo Set It Off).

Příště se s vámi podělím o své tipy při koupi lístků a jak “zařídit”, že nebudete na koncertech sami (i když to není nic špatného).

Follow:
Share:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: