EMO VYSVĚTLENO: CO JE/NENÍ EMO?!

EMO. Slovo, kteří snad všichni prožívající pubertu kolem roku 2010 znají. Z původu dost specifického termínu se postupem času stal blanket term pokrývající vše alternativní, označují se tím věci, které vůbec nejsou EMO, lidi to používají jako urážku a někteří si myslí, že by se to nemělo používat vůbec.

CO JE EMO?

EMO je styl hudby, který se odtrhl od post-hardcore a punku na konci 80. let a počátkem 90., průkopníkem byli/jsou kapely jako Weezer, Jimmy Eat World apod.

Ale co dělá kapelu EMO? Je to hudba samotná nebo texty?

Za mě to jsou určitě texty, protože hudba má své kořeny v rocku a ač se můžeme dohadovat zda určité kytarové tóny či rify jsou čistě EMO, tak v hudbě nenajdete dost odlišujicích znaků abyste mohli odlišit melodii EMO kapely od pop-punkové atd. EMO hudba je většinou o zranitelnosti, emocích a uživá introspektivní/zpovědní texty. Označení EMO je zkratka pro „emotional“.


Kapely nejsou EMO jen díky tomu, že nějak vypadají. Například Panic! At The Disco nejsou EMO, i když kdysi dávno používali černou tužku na oči. Lidi označující je za EMO i v dnešní době prakticky plivou do tváře skutečně EMO kapelám.

Tzv. EMO kids se rojily jako houby po děšti koncem 90. let a v prvím desetiletí 21. století. Část byla EMO jen čistě kvůli EMO módě apod. a už ne tak kvůli hudbě.

Nemám problém s tím, že EMO je jak módní směr tak hudební žánr, ale musí to být jasně odlišeno. My Chemical Romance bylo označováni za EMO kapelu, hlavně díky tomu jak vypadali, ale oni samotní, tedy obzvláště Gerard Way, tuto nálepku nemohl vystát. Nálepka EMO kids byla přidělena každému, kdo měl nějaké psychické/emocionální problémy nebo bojovali se sebepoškozováním – což není fér. Toto se poté přičítalo kapelám, „oh ona se řeže protože poslouchá XY!“ „oh ten a ten spáchal sebevraždu protože poslouchá XY!“.

V dnešní době to je téměř clickbbait používaný všemožnými YouTubery a influencery, kteří nemají ani ponětí co přesně EMO je.


Je to komplikované, protože během let s tím bylo spojeno spoustu problémů, roky je tento termín používán špatně, ale tak či tak mám dojem, že je to open for interpretation co přesně spadá pod pojem EMO. Mnoho kapel má „podtóny“ EMO ačkoliv nejsou EMO – takže chápu, že je to zmatečné.

My Chemical Romance, Twenty One Pilots, Fall Out Boy, Panic! At The Disco a další ale nejsou EMO. Možná zejména jejich brzká tvorba měla nádech EMO či byla ovlivněna další EMO kapelou atd., ale to kapelu nedělá EMO.

Špatné používání je už zakořeněno v pop kultuře, takže se tomu člověk nevyhne a ani to ostatní neodnaučí. Ale třeba alespoň přestaneme nové kapely označovat špatně 😉

Jste-li si nejistí pak internet nabízí snadné a rychlé řešení vašeho problému – isthisbandemo.com.


Sdílet:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: