POPULÁRNÍ KAPELY, KTERÉ NEMUSÍM/NECHÁPU

95% všech umělců, co mám v telefonu apod. jsou kapely. Ženské zpěvačky bych mohla spočítat na prstech jedné ruky – Hayley Williams (Paramore) a Demi Lovato (má písničku s Fall Out Boy). Nikdy jsem moc nepřemýšlela proč tomu tak je. 

Hudební vkus je, samozřejmě, hodně individuální. Přiznám se, že jsou na hudební scéně lidi, pro které nemám ani kapičku respektu, ale o těch dnes mluvit nebudu. Dnes se podíváme na kapely, které se těší velké oblibě, které respektuji pro jejich talent atd., ale jejichž hudba mě ani za mák neoslovila. A to nemůžu říct, že jsem se nesnažila.

Asi by se také hodil disclaimer, budu mluvit jen o kapelách, které jsou žánrově podobné tomu, co se mi líbí apod. Rock, pop punk, alternativní hudba apod. Kdyby měla zmiňovat kapely jiných žánrů a individuální zpěváky a zpěvačky tak je budu vyjmenovávat ještě za týden.

THE 1975

Jedna z mých kamarádek je jimi posedlá. Mluví o nich přibližně stejně často jako já o Panic! At The Disco, takže skoro nonstop.

Podle jejich image bych čekala, že se mi jejich hudba bude líbit, ale…. ne. Mám s nimi podobný problém jako s The Neighboughoods nebo Imagine Dragons – všechny písničky mi zní stejně. Pomalé, nezáživné cajdáky (s prominutím).

Přijde mi to až líto.

Dlouho jsem odkládala to si je poslechnout, protože poslední věc co potřebuji je další posedlost kapelou. Takže když jsem se k tomu celé nahypovaná dostala a slyšela co jsem slyšela, tak jsem byla upřímně zklamaná.

Nejsem nijak extrémně obeznámená s celou jejich tvorbou, ale mám pocit, že s každým novým albem se vzdalují víc a víc od toho, kdy bych je ráda viděla a asi i většina fanoušků ne-elektronické hudby

THIRTY SECOND TO MARS

Nevěřím tomu, že 30STM se dostali na tenhle seznam, ale bohužel. 3-4 roky zpátky 30STM byli jednou z mých nejoblíbenějších kapel. Alba jako This is War atd. patří stále k mým nejoblíbenějším, ale it took a dark turn…

Jsem velký fanda hudební evoluce jednotlivých interpretů, myslím si, že čekat že celou kariéru zůstanou stejní je naivní natož zdravé pro ně jako umělce. Ale 30STM se to nepovedlo (dle mého). Působí více či méně jako sell out, jako kdyby zaprodali svůj originální soundkomerčnímu úspěchu. Beautiful Lie z roku 2005 je asi poslední “jejich” album.

LOVE LUST FAITH + DREAMS ještě taková katastrofa nebyla, konec konců jsem byla i na koncertě. Ale to poslední album… X písniček se stejnou melodií, ale jiným textem. Slyšela jsem ho celé několikrát a až na ohranou Walk On Water a Rescue Me si nepamatuji nic. Je to škoda no.

S čím mám s přibývajícími lety větší a větší problém je Jared Leto samotný. A ne jen kvůli tomu, že naprosto zničil Jokera. Ale jeho ego se staví do cesty téměř všemu a zcela určitě vládne této kapele.

The Neighbourhood

The Neighbourhood jsem měla to štěstí/smůlu vidět živě. Před koncertem jsem je vůbec neznala a šla jsem jen kvůli tomu, že šla kamarádka, která na pár dní přijela do Prahy z Řecka. Nebýt jejich předskokana (Børns) tak se asi proklínám za to, že jsem si lístky vůbec koupila.

Zpěvák byl zhulený pod (nebo spíš “nad”?) obraz, doslova jsem čekala kdy spadne z pódia, ale to vem čert. Zhulený byl i Børns a jeho část byla skvělá. Ale u The Neighbourhood jsem měla pocit, že hodinu a půl poslouchám tu samou písničku, jen zpěvák  mumlá trošku jiný text. Ano, mumlá. A o tom, že to nebyl jen subjektivní pocit, svědčí i to, že moje kamarádka (jejich velká fanynka) měla stejný pocit jako já.

Nemusím je ani na albu, přijdou mi nudní, ale zároveň to není styl, který bych nezbytně vyhledávala. Mám raději rytmickou hudbu, s reálným aranžmá a ne elektronické beaty s procesovanými vokály.

GREEN DAY

Nevykládejte si to špatně, já mám Green Day doopravdy ráda, tedy alespoň jejich známé písničky; dlužím jim několik high five za protesty proti Trumpovi atd.

Ale mimo těchto pár songů, mi nic neříkají. Není to tím, že by se mi jiné písničky nelíbily. To ne, jiné jsem ani neslyšela.

 A to je můj problém s Green Day – vůbec mě neláká si něco jiného od nich poslechnout. Mám pocit, že jejih největší hity jsou to nejlepší co mi můžou nabídnout a tudíž nemám potřebu slyšet cokoliv jiného. Slyšela jsem pár písniček z jejich posledního alba, Radio Revolution, a opět to není nic tak nezapomenutelného.

Bojím se, že by to dopadlo jako s The 1975 a byla bych akorát zklamaná a zničila si v hlavě i ty písničky co mám ráda.

TWENTY ONE PILOTS

Ano, pár jejich písniček mám v telefonu, ale zároveň nechápu to nadšení, které je obklopuje. Čekala jsem, že do nich “dorostu”, ale zatím se tak neděje.

O to zvláštnější je, že se stali součástí “uskupení” EMO Quartet (fanouškovský výmysl), jsem 100% trash pro EMO Trinity (Fall Out Boy, Panic! At the Disco a My Chemical Romance), ale poslední přídavek si mě asi nezíská.

Všichni opěvují jejich texty – Car Radio na mě udělalo dojem, ne že ne, ale většina jich na mě působí jako strašné klišé a cringe. Jsou pro mě zářným příkladem toho, že všeho moc škodí.

Největším zklamáním pro mě, ale bylo jejich nové album Trench. Na to jsem se docela i těšila, Jumpsuit and Nico and the Niners jsou úžasné písničky, ale to je z toho alba asi všechno.

Ale očividně dělají něco správně, když vyprodali celou O2 arénu za cca týden?

WATERPARKS

Waterparks se dostali do mého povědomí, díky tomu, že je na tour doprovází Mikey Way (baskytarista My Chemical Romance). A nějak podvědomě cítím, že jeho přítomnost Waterparks předurčila k tomu, abych je nepochopila/neměla ráda. Před tím než na mě budute křičet, že si protiřečím tak mě to nechte vysvětlit.

Mikeyho si spojuji s hodně specifickou hudbou. Od My Chemical Romance až po jeho zapojení do tvorby Good Charlotte či Andyho Blacka (zpěvák Black Veil Brides). A tak když se jeho jméno objeví v souvislosti s další kapelou tak mám velice jasné očekávání. Waterparks se tomu ani nepřiblížili.

Pro mě je to hodně naivní, kliše a přeslazený pop s nádechem punku/rocku. Hodně mi připomínají 5 Seconds of Summer a stále si nejsem jistá, jestli to je kompliment nebo ne.

ALL TIME LOW

Které EMO děcko by neznalo All Time Low a kdo z nich v nějakém bodě jejich EMO fáze nebyl zabouchlý do Alexe Gaskartha nebo Jacka Barakata (a to jste je ani nemuseli poslouchat). Buďme upřímní.

Počet písniček, které od nich znám můžu spočítat na prstech jedné ruky. A není to tak dávno, co jsem si dala za úkol si poslechnout 10 nejsledovanějších videoklipů na YT v zoufalém pokusu jim přijít na chuť. Bez valného úspěchu. Dear Maria, Count Me In je z mého pohledu vrchol jejich tvorby a nějak se přes to nedokážu přenést.

PIERCE THE VEIL

Pierce the Veil je další z EMO/pop punk kapel, kterou bych měla milovat, ale opak je pravdou.

Moje nejoblíbenější Pierce the Veil písnička (a jedna z mých nejoblíbenějších písniček vůbec) je Circles, která pro mě nabral úplně jiný rozměr, když jsem se dočetla, že “inspirací” pro ni byl teroristický útok v klubu Bataclan v Paříži. To potom máte z textu husí kůži.


You took my hand and then we both started running
Both started running
There’s no place to go
Another bullet and we both started running
Both started running too
Save yourself, don’t ever look back
Nowhere to go and so we both spin around in circles

Ale mimo tuto písničku mě nijak neoslovili, částečně z toho “viním” hlas zpěváka, který mi místy trhá uši.

AGAINST THE CURRENT

Konečně nějaké ženská v tomto seznamu. O Against The Current jsem slyšela už před lety na YouTube, byli nějak spojeni s Alexem Gootem – což ještě před tím než jsem je slyšela snížilo jejich šance na minimum.

Pro vysvětlenou – když  před 2-3 lety byl v rozpuku skandál sexuálního obtěžování na YT tak se v “seznamu” obviněných objevil i Alex Goot.  Nikdy to tuším nebylo na veřejně dostupném médiu, jen v soukromé skupině na Facebooku, ale neměla jsem a nemám důvod té slečně nevěřit a reakce Alexe a jeho ženy, Elle, mě v tom jen utvrdila.

Poté se mi připomněli letos v březnu, když byli předskokany pro Fall Out Boy a jsou mimo jiné součástí jejich labelu, Fueld by Ramen.

A to měli ještě další klacek pod nohama a to že hráli až po MAXovi. Toho jsem neznala vůbec a tak jsem byla v šoku, když jsme během první jeho písničky stály, skákaly a tancovali. Ten kluk je naprostý dělo a jeho hlas je neskutečný. A Against the Current byli po MAXovi nemastní neslaní. Neurazili, ale ani nenadchli, půl hodiny jsme proseděly a i potlesk byl pro mě spíše z povinnosti.

Celkově mám pocit, že Against the Current není nic, co bychom už někdy neslyšeli a že to hrají celkově hodně safe. Nothing to write home about.


Jakého muzikanta/kapelu nedokážete pochopit/ocenit vy? 

Follow:
Share:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: