0   10
0   7
1   17
0   11
0   25
0   8
1   28
0   15
0   35
0   18
0   12
0   10
0   17
0   15
0   12
0   13

Mosh pits a proč jsem proti

Mosh pits neodmyslitelně patří k hard-rockovým koncertům. Pokud nevíte co to je tak se to pokusím vysvětlit, ale negarantuji, že to bude dávat smysl, protože to sama nechápu.

Netuším, zda tento jev má český ekvivalent, ale označení kotel by byl asi nejblíž. Mosh pit je kruhový či šišoidní prostor uprostřed davu, účastníci mosh pitu většinou běhají dokola, skáčou či se v extrémních případech proti sobě rozeběhnout se 100% úmyslem do sebe vrazit.

S popisu lze asi usoudit, že je to extrémně nebezpečné. Většina festivalů to již zakázala, ale na individuálních koncertech to je stále běžné, jelikož tomu organizátoři a ochranka těžkou dokáží zabránit a kapely si o to často sami říkají.

Jdete-li na koncert kapely, která si říká o mosh pits nebo žánrově tušíte, že je utvoří sami fanoušsci tak se držte dál od středu parketu. Stůjte buďto hned u bariéry nebo podél zdí či v druhé polovině sálu/haly. Side effectům mosh pitu se ale nevyhnete, pro mosh pit je potřeba vytvořit prostor takže lidi se budou tlačit do všech stran a je riziko, že pokud budete moc blízko tak vás stáhnou sebou.

Mosh pits jsou dokonalým měřítkem pudu sebezáchovy, účastníci ho moc nemají.

Ale samozřejmě jsou i koncerty a kapely, kdy jsou mosh pits směšné. Do teď nechápu proč lidi tvořili mosh pit na Fall Out Boy.

Ale proč téma mosh pits vytahuji právě v tuto dobu? Kvůli Bring Me The Horizon, post-metalové/deathcorové/pop-rockové kapely z britského Sheffieldu a prvnímu headlineru nadcházejícího Rock For People, ale zároveň jedné z mých oblíbených kapel.

Téměř dva týdny zpátky hráli dva koncerty v londýnském Alexander Palace. Bring Me The Horizon jsou proslulí tím, že jejich koncerty jsou při nejmenší divoké.

Já stála v Berlíně opřená o zábranu před mixážním pultem, ale i tak jsme každou písničku komentovaly slovy “tady umřem”, jednu celou písničku jsem stála na noze klukovi co stál vedle mě a ani jsem si toho nevšimla (sorry, neznámý Němče, cos mi držel místo, když jsem si potřebovala odskočit; za to stání na noze jsem dlužila pivo spíš já jemu). Když pět tisíc lidí skáče s extrémně hlasitou baskytarou a bicím na pozadí tak skáčete taky, i když nechcete – řekněmě to takhle.

Oli Sykes (zpěvák BMTH) si o mosh pits říká u určitých písniček (zejména u Happy Song). Ale to se na druhém londýnském koncertu zvrtlo.

Kontinetální koncerty BMTH jsou mimochodem o poznání klidnější než ty na britské půdě. Klidnější se rovná bezpečnější. A i když to podávám velmi dramaticky, tak v Berlíně nikomu snad o život nešlo. V Anglii bych na jejich koncert, ale nešla – na to se mám moc ráda.

Netuším jaká je oficiální kapacita Alexander Palace, ale dle rúzných zdrojů tam v sobotu bylo až deset tisíc lidí (včetně Harryho Stylese, who would have thought). Deset tisíc. D E S E T  T I S Í C. Let that sink in.  Nebudu ani odhadovat kolik lidí bylo vepředu a kolik lidí se účastnilo mosh pits, ale velké množství těchto lidí bylo bezohledných blbců, for the lack of bette word. Desítky lidí skončilo na ošetřovně s tak bizarními zraněními jako otřesy hlavy a zlomenými žebry. To není zranění, které si máte odnášet z koncertu.

Ale z daleka nejhorší je toto – jeden člověk z koncertu již neodešel.

Ano, někdo zemřel.

Mladý klučina dostal v mosh pitu infarkt a dle přítomných po něm lidi ještě šlapali než aby mu pomohli. Když ho dostali ven tak se ho po zbytek koncertu pokoušeli zdravotníci oživit, ale bez úspěchu. Druhý skončil s vážnými zraněními v nemocnici.

Kapelu z tohoto nelze vinit, lze vinit, jen účastníky mosh pitu a Alexander Palace jako takový. Na dav deseti tisíc lidí tam bylo jen kolem 10 sekuriťáků a všichni byli vpředu pod pódiem. To je bolestně málo. Jen když to porovnám s Tokio Hotel, kde na 400-500 lidí jich je 10. Alexander Palace brutálně zanedbalo bezpečnost návštěvníků a dle všeho prodalo více lístku než mělo, což se stálo minimálně jednoho člověka život.

Nikdy jsem nebyla fanouškem mosh pits. Přijdou mi zbytečné a zbytenčně nebezpečné. Rockový koncert si můžete užít i bez toho abyste se střemhlav rozbíhali proti ostatním. A sobotní koncert mě v tom jen utvrdil.

Doufám, že více a více festivalů, klubů a hal mosh pits zakážou. A když už se v jedné ocitnete tak se chovejte jako lidi a ne jako hovada.

Follow:
Share:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: