Recent Posts

 • PLAYLIST LÉTO-PODZIM 2020

  PLAYLIST LÉTO-PODZIM 2020
 • Hudebnící a sexuální obtěžování

  Hudebnící a sexuální obtěžování
 • Dahvie Vanity – kawaii monstrum / ČÁST PRVNÍ

  Dahvie Vanity – kawaii monstrum / ČÁST PRVNÍ
 • KONCERTNÍ MAKE-UP V // Ice Nine Kills Bratislava

  KONCERTNÍ MAKE-UP V // Ice Nine Kills Bratislava
 • Tour… aneb jak šlo všechno do pr…pekel

  Tour… aneb jak šlo všechno do pr…pekel

Můj boj s ekzémem


Krásné pondělní dopoledne!

Má pleť/kůže musí mít vždy něco… Jako malá jsem měla atopický ekzém na nohou a chodidlech, když jsem se toho zbavila tak jsem měla hrozné akné a když jsem se zbavila i toho a konečně měla asi 3 roky klid tak se mi ekzém vrátil. A už s ním bojuji přes 3 roky.

Na ekzém neexistuje jeden jediný “lék”, který by pomohl všem a tak tento článek berte se špetkou soli. Co funguje na mě, nemusí fungovat na vás. Hlavně co jsem se naučila je, že ekzém si sami nevylečíte. Pokud to necháte rozjet tak se bez návštěvy dermatologa neobejdete

MŮJ PŘÍBĚH

Ekzém jsem měla odmala i v nejranějších vzpomínkách jsem ho měla. První “výpuk” byl asi kolem tří let až cca do 10 a měla jsem ho na chodidlech. Stejně jako nyní mi to praskalo do krve a byly to nekonečné výlety na kožní. Nevím jaké máte zkušenosti s kožaři na “malém městě” vy, ale v Ústí mám pocit, že bych spíš vyhrála loterii než aby kožař něco vyléčil. Veškěré léky předepisují slovy “zkusíme XY a když to nepomůže tak zkusíme něco jiného…”, hotoví pohádkoví mastičkáři.

Od nějakých šesti jsme byli každé léto někde u moře a ač se říká, že by to mělo pomáhat tak mě to nepomohlo. Nebo spíše takhle – na té dovolené se to zlepšilo, ale ani jsme nestihli vystoupit v Praze z letadla a bylo to tam, kde to bylo před dovolenou. A konečně cca před pubertou to najednou, nějakým zázrakem zmizelo a já doufala že budu mít klid.

Ekzém se vrátil asi 3-4 roky zpátky, nejsem si jistá, jestli to bylo léte před nebo po maturitě, ale to léto jsem strávila v dlouhých kalhotech, protože jsem ho měla na obou holeních. Tenkrát jsem si moc neuvědomovala, že je to opět ekzém, protože to bylo jenom extrémně suché, ale nepraskala to ani nic podobného. Každopádně to po následující zimě zmizelo a zase byl klid.

Klid trval až do podzimu 2016, kdy se mi na pravé dlani objevil relativně malý suchý flíček, který se přes zimu zvětšil a na jaře už zabíral cca půlku dlaně. Na podzim už to byla dlaň celá včetně prstů, které byly oteklé, plné vody. Asi před 2-3 měsíci se to pomalu začalo šířit přes zápěstí dolů po ruce a objevilo se to i na levém zápěstí. A jedno škobrtnutí s krémem to poslalo z -5 na -100 a já se konečně objednala na kožní, protože mi došlo, že je to ve fázi, kdy to sama nevyléčím ba naopak to samoléčbou zhoršuji.

LÉČBA

Já používám směs léku z volného prodeje i na předpis. Jak se dá asi očekávat, ty z volného prodeje jsou spíše udržovací, tj. stav vašeho ekzému nezlepší, ale ani nezhorší.

Nejvíc nadšená jsem z Mixa krému pro extrémně suché ruce. Od krému z drogérie jsem zázraky nečekala, ale napřiklad né úplně rozjetý ekzém na kotnících, aka ne rozpraskaný do krve, mi nádherně během dvou dnů vyléčil. Znatelně mi zlepšil i ruce, ale pak jsem to pokopala jiným krémem a z tohoto nového dna mě Mixa již nevytáhla.

Od lékaře jsem dostala předepsaný lék jménem Tannini, což je prášek pro lečebné lázně, ale ten jsem v žádné lékarně nemohla sehnat a tak mi lékárním doporučil odvar z dubové kůry, že prý látku tannin také obsahuje. Z toho co jsem pochopila, tak to pomáhá na ekzém popraskaný do krve, protože ty lázně mají stahovací efekt. A ač jsem byla skeptická tak to doopravdy funguje a to doslova přes noc. Jeden pátek jsem měla pravou ruku rozpraskanou tak, že jsem nemohla ani ohnout prsty natož chytit propisku a 2x dvacet minut máchání si rukou v odvaru udělalo zázrak. Ihned po koupeli se mi do rukou vrátila hybnost a ranky se přes noc stáhly a zestrupovatěli.

Excipial jsem použivala už v dětství, tu lahev nejde zapomenout. Nemám pocit, že by to nějak extrémně pomáhalo, jelikož je to spíše mléko, ale neublíží to. Excipial používám namísto klasického hydratačního krému a je příjemný, rychle se vsakuje a nezanechává na kůži mastný film.

Poslední součástí mého volně dostupného kokteilu je kombinace zinku a vitamínu B. Zinek mi byl doporučený a na vitamín B jsem narazila náhodou, když jsem v rámci prokrastinace od uklízení pročítala příbalový leták.

Hodně lidí řeší léčbu ekzému dietou a také se hodně říká, že pomáhá vynechat laktózu a lepek ze svého jídelníčku. Nic z toho mi lékař nepotvrdil, ba naopak. Bylo mi řečeno, že laktóza a lepek způsobuje ekzém zejména u dětí, u dospělcýh to není tak časté ledaže je jedinec vyloženě alergický. Já nejsem alergická na nic a tak bezlaktózová a bezlepková dieta by můj ekzém možná sicezlepšila, ale nevyléčila – takže proč se omezovat 😀 Ale co mi lékař doporučil je omezení příjmu niklu v jídle, tento prvek prý zejména způsobuje ekzém na rukou a dlaních. Výčet jídel obsahující  nikl není dlouhý a je to dosti ulehčené tím, že mám “hubu na spařený jetel” a tak většinu, 95%, z nich stejně nejím.

Co ale nedoporučuji je krém od značky Uriage z řady  Xemose (konkrétně – relipidační zklidňující mast pro extrémně suchou až atopickou pokožku). Koupila jsem si jí po přečtení několika do nebe vychvalujících recenzí a ač mi to opět pomohlo na ekzém na kotníkách tak dlaně a ruce mi to 100x zhoršilo. Poté co jsem si toho všimla, jsem si ty kotníky začala mazat rukou, kde jsem ten ekzém neměla na dlani vůbec a světe div se, během dvou dnů se tam objevil. Takže za mě se tomuto krému vyhněte, nestojí to za to.


Co se léků na předpis týče tak je to hlavně zinkový pudr a bezkortikoidová antibiotiková mast Belogent. Obojí zabralo neuvěřitelně rychle, doslova během jednoho dne jsem byla z toho nejhoršího bolestivého stádia venku. Myslím, že rozebírat tuto část léku nějak dopodrobna nemá asi moc smysl, protože je sami neseženete a každý lékář vám předepíše něco jiného s ohlededem na vaší anamnézu.

Pamatujte si, že ekzému se bez odborné pomoci nezbavíte a je lepší s léčbou začít včas a nenechat to na poslední chvíli jako já – pak je to doopravdy nepříjemné, zvlášť pokud ho máte na více “nepohodlných” místech jako třeba záda a pak kvůli bolesti ani nemůžete spát.

Follow:
Share:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: