Rekapitulace Game of Thrones s07|e07 „The Dragon and the Wolf“

Finální epizoda sedmé řady byla extrémně dlouhá (na GOT poměry). A nevím zda je to něco nového, ale měla jsem náběh na infarkt každých 5 minut a na konci opět tupě zírala na svůj odraz v obrazovce. Trvalo mi až neuvěřitelně dlouho se tím vším prokousat, ujasnit si to v hlavě a dát tento článek dohromady – můžu říct, že jsem poslední epizodu v tuto chvíli viděla už pětkrát a lehce mě to přestává bavit 😀
Nyní je před námi bolestivě dlouhé čekání, nejspíše až do roku 2019, kdy nás čeká finální série s pouze 6 epizodami. A po té finální scéně to bude strašně dlouhé.
 Death is the enemy. The first enemy and the last.
Snad už to nemusím ani opakovat, ale pod perexem najdete SPOILERY tak čtěte na vlastní nebezpečí 🙂

První scéna je příjezd Dothraki armády ke King’s Landing, Dothraki se vynoří z lesů obklopující město a svůj „příchod“ oznamují troubením a připojí se k Unsullied, z opevnění je sledují Jaime s Bronnem debatujíc o smyslu života. Velice podobná je i poslední scéna této epizody, kde se opět z lesů vynoří armády mrtvých, jejich příchod je také oznámen troubením na roh a kterou taktéž sledují dvě osoby z opevnění, tentokrát Tormund s Bericem. Obě tyto armády mají něco společného – obě jsou tvořeny bezmyšlenkovými zabijáky. Dothrakové jsou válečné stroje, ti žijí pro válku, v předchozích sériích bylo zmíněno, že kolikrát raději odmítnout nabídku míru a město i tak napadnou, aby se vyválčili. Unsullied jsou to samé v bledě modrým, sice jim Dany dala svobodu a oni se dobrovolně rozhodli zůstat, ale jsou stále tak neohrožení jako před tím. Armáda mrtvých sice nemá svobodnou vůli, ale stejně tak jako Dothrakové a Unsullied podléhají jednomu veliteli – Night Kingovi.

Dany také nikdy nebyla blíže trůnu jako v těchto scénách z Dragon Pit a King’s Landing.

Dragon Pit, místo kde se schůzka odehrává je více dopodrobna rozebráno v knihách, ale i tak mi dovolte to stručně shrnout. Dragon Pit byla postavena na místě bývalé septy, která byla zničena (čti spálena) při jednom z povstáních proti vládě Targaryenů. Přesněji jí zničil Maegor the Cruel, třetí král z Targaryenské dynastie, spolu se svým drakem, který se jmenoval Balerion the Black Dread. Dragon Pit byla používána na prakticky uvěznění draků, když nebyli potřeba. Ale drakům zajetí neprospívá a tak se s každou generací zmenšovali a slábli. A při další povstání byla Dragon Pit zapálena a draci v ní uhořeli. Dragon Pit symbolizuje jak vrchol tak i zánik slávy rodu Targaryenů.
Během summitu Daenerys řekne „Dragon is not a slave“, v tom momentě se možná sama cítí lapená, stejně jako ti draci, co tam byli drženi. Všechno, co kdy chtěla, má na dosah, stačí se to jen vzít, ale ví, že nemůže, protože je před nimi větší problém.
Vždy když si myslím, že Cersei konečně přišla k rozumu, tak se později ukáže, že to jenom hrála a má úplně jiný plán. A to se stalo i tentokrát a už vůbec nechápu, proč na to vždycky skočím.

I guess, she’s your kind of a woman. Foreign whore who doesn’t know her place. – Cersei

 Cersei, Jaime, Tyrion, Varys a další přítomní vidí poprvé wighta a také si znovu můžeme všimnout slábnoucí loajality Jaimeho. Wighta vystartuje po Cersei, která je údajně těhotná, ale s Jaimem to nijak nehne. Euron se sebere a odejde, údajně se vrátí zpět na Iron Islands a vyčká na konec zimy a války s White Walkery, ale později se dozvíme, že to vše bylo součástí plánu a je na cestě do Esosu pro žoldáky z Golden Company. Ale jednou z mých teorií je, že se s nimi možná vrátí, ale nevydá se do King’s Landing, ale za Daenerys, protože ona je ta královna, kterou od samého začátku chce.
Tato epizoda přinesla několik Shakespearovských vlivů a právě jedním z nich je Euronovo chování (učení se na státnice se v tuto chvíli vyplácí). Claudius v Hamletovi má strach z mrtvých, zabil svého bratra a ukradl korunu synovci. Co udělal Euron? Zabil bratra, ukradl korunu synovci/neteři a teď se, i když předstíraně, bojí mrtvých.
Poté, co Jonova upřímnost vše pokope, se Tyrion vydá za Cersei. A výsledek jejich konverzace mi, obrazně řečeno, nedá spát.
Co jí Tyrion slíbil za mír? 
Jednou z mých prvních teoriích bylo, že se se je Tyrion i přes to všechno snaží ochránit a tím, že přesvědčí Cersei i k předstíranému míru, Cersei i Jaimeho ochrání od draků, protože se bojí, že by Daenerys jinak zaútočila rovnou. Nebo také po jeho řečech o jiných formách vládnutí a poslouchání jak Dany nemůže mít děti, Cersei slíbil, že zajistí pro její nenarozené dítě následovnictví. Což by také později vysvětlovalo jeho zděšený výraz, když špízoval za dveřmi když si uvědomil, že pokud Dany otěhotní tak jeho plán půjde do kopru.

 

 

A později Jaime vybuchne. Na to až vypustí páru jsem čekala dlouho. Skoro stejně tak dlouho jako na smrt Joffreyho. Jaime zabil otce Daenerys a celých sedm sérií byl na cestě za odpuštěním, znovuzískáním cti, a slib, který dali Dany, pro něj znamená více než pro Cersei. Cersei myslí jen a jen na sebe a je tak zabraná do sebe sama, že jí nedochází, že ať válka na severu dopadne jakkoliv tak je stejně mrtvá už teď. Jaime ten slib vidí také jako šanci, jak Daenerys odčinit to, že zabil jejího otce.
Při odjezdu z King’s Landing ho vidíme i v obyčejném černém „brnění“, oblečení, které je více či méně typické pro Seveřany. Game of Thrones hodně naznačuje pohybující se aliance právě oblečením, dříve v této sérii jsme mohli sledovat, jak se postupně Daenerys převlékala do šedé s postupně rostoucí důvěrou v Jona. Stejně tak Jaimeho oblečení může také naznačovat, že poslechl Brienne a upustil od slepé podpory své psychotické sestry a nyní stojí na straně živých a příští sérii ho uvidíme po boku Jona (a Brienne).
Ve Winterfellu Malíčka konečně dostihla karma a kousla ho do zadnice. Celá tato dějová linka mi přijde nedomyšlená. Jak si s nima může Malíček takhle hrát, když jejich bratr (teoreticky) ví všechno? A za další, kdyby jsme na chvíli předstírali, že to Arya i Sansa hráli, protože věděli, že je tak dobrý špeh a bude poslouchat, neměl by slyšet i to jak se domlouvají? A za poslední, Malíčka dohnala nejen karma, ale i jeho nezdravá posedlost Sansou, kdyby se nezhroutil jak domeček z karet tak se mohl zkusit hájit – ač my víme, že za tím vším stojí, tak Starkové nemají žádný důkaz až na tvrzení chromého kluka, který ví všechno (ehm údajně) s pomocí magické vrány. Ale je pravda, že v tu chvíli neměl šanci, i kdyby žádal i „trial by combat“ tak by ostrouhal, protože by za něj nikdo nebojoval.

 

Od samého začátku jsem proti vztahu Jona a Daenerys. Je to neuvěřitelně předvídatelné a vůbec nejsem nadšená, že Benioff a Weiss to vzali tímto směrem.

Z historického hlediska a zdrojů, z kterých George R. R. Martin čerpal inspiraci při psaní GoT, to bohužel dává smysl. Martin se inspiroval především Válkou Růží, Yorkové proti Lancasterům. Ekvivalentem této války je War of Five Kings v GoT a rody jsou Starkové a Lannisteři. Válka Růži skončí sňatkem mezi rody Yorků a Tudorovci. A ve vesmíru Game of Thrones rod Tudorovců se rovná rodu Targaryen.

A jako bonus, po všech těch narážkách, které si Jon i Daenerys vyslechli o dětech a následovnících, je myslím dosti jasné, že Dany bude příští sérii těhotná.
Poslední scéna dorazila všechny, kteří v ten moment ještě dýchali.

 

Věděla jsem hned jak Viseriona proměnil, že Zeď buď zboří nebo si řekne fuck it a přeletí jí. Ale k čemu jsem se neupsala, jsou dva roky čekání jestli je Tormund a Beric na živu. Nehledě na to, že nevíme jestli Gendry ten běh z přechozího dílu přežil nebo ne a kde je.  Opět je tu otázka „Kde je Gendry?“
 
„The Long Night is here and the dead come with it.“
Na předvídání děje osmé a poslední série si nechám na jindy, protože již od konce poslední epizody mi jede mozek na plné obrátky a mám hned několik nápadů, co se může stát. Mimo předpovědí pro Vás také chystám článek o teorii, že Bran je Night King, o které jsem se tuším zmiňovala již dříve, ale v posledních dílech jsem si všimla velice zajímavého detailu, který tuto teorii ještě více utvrzuje v základech 🙂
Sdílet:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: