0   10
0   7
1   15
0   11
0   24
0   8
1   27
0   14
0   35
0   18
0   12
0   10
0   17
0   15
0   11
0   13

Rekapitulace Game of Thrones s07|e05 “Eastwatch”

Eastwatch byla po šílenství minulého týdne, relativně uklidňující epizoda, nemyslíte?

Mimo jiné už přes 3 dny odolávám pokušení se podívat na leaked šestou epizodu, ale zatím jsem silný jedinec. A toto je další způsob, jak tomu pokušení nepodlehnout. A spoilery, co jsem omylem četla/viděla, mě v tom podporují ještě více, protože to je za mě jedno velké tlusté NE a co neuvidím, to se nestane. Jen toto píšu a mám husinu při pomyšlení na ty spoilery

Téměř celou epizodu jsem se chichotala jako malá holka a několikrát si dala i pauzu, abych se mohla pořádně zasmát a zaplácat si ručičkami. Ale ačkoliv jsem se smála tak místy jsem si klepala na čelo, protože to nedávalo smysl. Absolutně vůbec.
V seriálech miluji vtipné “blbé kecy” postav, častokrát jsou lepší než zamýšlené vtipy. Doteď byl zdrojem mé zábavy v tomto ohledu Tyrion, ale cítím v kostech, že “bants” Jona s Gendrym budou stejně tak legendární.
A stejně jako minule, pokud jste pozadu ve sledování, tak tu je povinný SPOILER ALERT.


Minulý týden, jsem to vzala popořadě, více či méně scénu po scéně. Ale aktuální epizoda nebyla tak nabitá dějem a mám pocit, že prokousávat se touto epizodou stejným způsobem by bylo přinejlepším nezáživné.

Také jsem si plně vědoma toho, že nepřekládám názvy míst, institucí apod. takže pokud jste obeznámeni jen s českým názvoslovím, tak to může být trochu matoucí, za což se omlouvám, ale mě ty české názvy a jména prostě nejdou přes pusu (Jon Sníh, Šedý Červ… fujky).

Ze všeho nejdříve – co je Eastwatch? Eastwatch je nejvýchodnější hrad patřící Night’s Watch, je to hrad ležící nejblíže k Hardhome a je to také jeden ze tří hradů podél zdi, které jsou stále v provozu. Podél zdi je 19 hradů, ale Night’s Watch má dostatek můžu jen pro provoz tří – jeden na každém konci zdi (Eastwatch a The Shadow Tower) a Castle Black, ležící zhruba uprostřed.

Eastwatch je také očividně epizodou, kde si tvůrci uvědomili, že mají kolik? 10 epizod (??) do konce celé série a musí postavy rychle dostat na místa, kde je potřebují. Nepřítomnost George R. R. Martina je víc a víc očividná s každou epizodou, zaplaťpánbůh bude spolupracovat na scénářích k osmé sérii tak aspoň ta poslední série nebude středověká telenovela (ehm… Jon a Danearys? Ne, díky)

PARALELY VŠUDE KDE SE PODÍVÁŠ

Proti paralelám nic nemám – konec konců napsala jsem celou bakalářku o paralelách mezi GoT a reálnou historií, ale paralely v rámci GoT jsou tak časté, že je člověk pomalu nemusí ani hledat.
Jednou paralelou nám epizoda rovnou začala. Bronn vytáhl Jaimeho, kterého táhlo téžké brnění ke dnu, z řeky (mimochodem, ta řeka ústí do Blackwater a jaký má Bronn titul? Bronn of Blackwater. Hrdinou jednou, hrdinou znovu). Ale topící se Lannister není pro nás nic nového – podobný pohled se nám dostal již v páté sérii, kdy se nám topil Tyrion ve vodách poblíž Valyrie a tehdy ho vytáhl Jorah. Spekulovat o tom, jestli voda ve které se topí má nějaký význam nebo ne, je už lehce přitažené za vlasy i pro mě. Ale nemůžu si pomoct….
Dále tu máme Daenerys… Byly doby, kdy jsem jí fandila a přála jí to nepohodlný křeslo, ale teď mě dohání k šílenství (ha! pochytili jste ten pun? její otec? Šílený král? Ne… ok, budeme pokračovat). Hodně lidí začíná říkat, že se začíná podobat svému otci, ale víte komu se podobá víc? Stannisovi. A neopakovat jeho chyby je snad ještě důležitější než BBQ pár vojáků. A v čem se podobají se ptáte?
1. ambiciózní právoplatný (mno… ale k tomu se dostanu později) monarcha, který se nemůže svého zaslouženého trůnu dočkat, a sídlící na Dragonstone, zatímco plánují invazi Westerosu.
Ano, i Stannis byl právoplatný král a Joffrey tam neměl co dělat, natož Tommen a teď Cercei. Více o způsobu jak se dědí trůn se rozepíšu níže. Ale Joffrey ani Tommen nebyli dětmi Roberta tudíž jeho linie vymřela a měl nastoupit jeho bratr, druhý nejstarší syn jejich otce.

2. utrpěli zásadní porážku na moři (Blackwater a Euronovo šílenství)
3. upalují lidi, kteří před nimi nepokleknou (Mans Raider a Tarlyové)
4. ironicky Jon řekl Deanerys před jeho odjezdem to samé, co řekl Mans Stannisovi před tím, než ho upálil. “I wish you good fortune in the wars to come” (a to si vyslechl i Ned Stark před bitkou pod Tower of Joy)
5. “I have fewer enemies today than I had yesterday” a z téhle zbraně se ještě kouří… no to možná přeháním, tak důležitý detail to není. Ale Danearys si najednou osvojila i Stannisovy gramatické zvyklosti. Stannis vždy opravoval Davose, když řekl “less”, potom Davos začal opravovat Jona a další, a teď to začne říkat i Danearys? Hmm.
Další paralelou je mazlivý Drogon, když se rozhodne, že z Jona uhlík neudělá. Za což jsme vděčný, jedna Jonova smrt mi bohatě stačila, nevím jak vám. Toto podrbání nám mělo připomenout Jonův původ, protože Targaryenové mají krev draka a jsou více méně jedinými, kteří dokáží draka uklidnit. Ale Jon není první, kdo sáhl a přežil… Tyrion taky. 
Teorie, že Tyrion je taky Targaryen existuje a já jsem extrémně pro. Ale není pro to hodně důkazů krom toho, že ho draci neseškvařili a jejich matky (Rhaella, Lyanna a Joanna) zemřeli při jejich porodu. Což je na teorii Game of Thrones rozměrů docela málo.
Při odjezdu ze Citadely Sam řekne “I am tired of reading about achivements of better men”, tu samou větu pronesl i jeho otec, je zajímavé, že to říká právě teď, když jeho otec i bratr jsou mrtví a má ve vlastnictví i rodinný meč z valyrijské oceli, takže je hlavou celého rodu. Jeho životní cesta se velmi podobá cestě Neda Starka. Jak?
1. oba jsou druhorození synové šlechticů, kteří se stali hlavou rodu poté, co jejich otec a starší bratr zemřeli – shodou náhod, smrt=upálení za živa Targaryenem.
2. oba se vydali na jih, do míst kam vůbec nezapadali.
3. oba odkryli klíčové informace čtením starých knih a spisů
4. a taktéž se oba vrátili domů s miminem, které vydávali za své

DALŠÍ LANNISTER NA CESTĚ TARGARYENSKÝM ZPŮSOBEM?

Cercei je těhotná. Otázkou zůstává – je doopravdy nebo to předstírá aby si udržela Jaimeho na své straně? Tak či tak je docela bezpečné předpokládat, že tohle dítě nespatří světlo světa. A to jen kvůli proroctví od Maggie the Frog, které si vyslechla jako malá holka.

Cersei: When will I wed the prince?
Maggy: Never. You will wed the king.
Cersei: I will be queen, though?
Maggy: Aye. Queen you shall be… until there comes another, younger and more beautiful, to cast you down and take all that you hold dear.
Cersei: Will the king and I have children?
Maggy: Oh, aye. Six-and-ten for him, and three for you. Gold shall be their crowns and gold their shrouds, she said. And when your tears have drowned you, the valonqar shall wrap his hands about your pale white throat and choke the life from you

JE JON PRÁVOPLATNÝM DĚDICEM ŽELEZNÉHO TRŮNU?

Na konci minulé série jsme již zjistili, že jeho matkou je Lyanna Stark a otcem Rhaegar Targaryen, o čemž fanoušci spekulovali již od samého začátku série. Ale i tak Jon zůstával stále bastardem, Rheager si vzal Ellarií Martell.

Tato epizoda nám poskytne další kousek skládanky. Gilly čte Samovi z kroniky a zmíní, že daný maester anuloval manželství Rheagera, Gilly to jméno zkomolí, ale je to on a oddal ho znovu tajně. Sice už nezmiňuje jméno, ale je to asi více či méně očividné. A Sam jí naprosto ignoruje, mansplaining lvl 1000. 
Sňatek Rhaegara a Lyanny dělá z Jona dědice Železného trůnu, dědice s větším nárokem na trůn než má Daenerys.
Jakto že s větším nárokem? Trůn se dědí z otce na nejstaršího syna, ze syna na vnuka atd. Až když se první linie vyčerpá, může se pokračovat s dalším synem otce a eventuálně i dcerou. Rhaegar byl následníkem trůnu a Jon by měl trůn zdědit, i když jeho otec zemřel ještě před jeho narozením a je jedno, že Viserys (bratr otce) byl starší. Ani není třeba zmiňovat, že by měl masivní základnu podporovatelů, jelikož je zároveň Stark (sice ne přímý dědic, to je Bran, ale Stark jakbysmet) a tak by i Sever byl na jeho straně. Když se přičte podpora Wildlings a teoreticky i ta rozviklaného Tyriona, tak to nepohodlné křeslo může být jeho raz dva.
Otázkou, ale zůstává jak bude Daenerys reagovat na jeho původ a na fakt, že jí lehce může odsunout na druhou kolej. Obzvlášť když si na svou stranu získal i Drogona (jehož chování je další známkou toho, že Jon je Targaryen jak buk).

Ale také to poněkud zatřáslo teorií, proč se ta série vlastně jmenuje A Song of Ice and Fire. Do teď byla většinová teorie, že Jon představuje led a Danearys oheň, ale nyní, když víme, že Jon je jak Stark (= led) tak Targaryen (= oheň)…

JE TYRION VYLÉČENÝ ALKOHOLIK?

Vůbec nezpochybňuji jeho lásku k vínu ani jeho alkoholové návyky, kdo ví, jaké to je žít ve Westerosu. Ale všimněte si časů, kdy Tyrion pije – když je ve stresu nebo se něčeho bojí (většinou zodpovědnosti). Naposledy, co jsme ho viděli pít bylo, když Danearys zmizela a jemu zůstalu město, kterému musel vládnout. Od návratu Danearys jsme ho s vínem neviděli (ok, pletu se. Očividně držel pohár s vínem ve druhé epizodě, ale odešel ze záběru před tím, než se napil) až do jeho konverzace s Varysem po té ohnivé bitvě.

Takže se dá říct, že tuhle sérii byl nejstřízlivější než nikdy. Tedy až do teď, co viděl ten horor, co draci dokáží napáchat. Ale Varys tam je a opět se hraje na sponzora Alcoholics Anonymous. Tyrionovi pohár sebere a kopne to do sebe, i když mu to očividně nechutná. Varys potřebuje, aby byl Tyrion střízlivý, aby dobře radil Danearys, aby se nestala šílencem jako její otec (hodně aby v jedné větě).

KDE KRUCI JE GENDRY?

Prosím, řekněte mi, že nejsem jediná, která má problém s tím, že se Gendry z ničeho nic objevil v King’s Landing. To je tak neuvěřitelně líné řešení, až se mi chce křičet.
My taky, Davosi, my taky…
Ale jestli mám  z něčeho radost, tak je to okamžitě přátelství mezi Jonem a Gendrym. A tu je další paralela. Tentokrát mezi Nedem a Robertem, Jonem a Gendrym. Oba páry si vyměnili stejné jízlivé poznámky.
 

SNOWCIDE SQUAD

Toto je zcela objektivně ten nejlepší tým bojovníků, co mohli v Seven Kingdoms najít. 4 z nich teoreticky vstali z mrtvých (dva doslova – Jon&Beric, dva až né tak doslova – Jorah&Hound).


Ale tato sedmička může také souviset se sedmi bohy zemí Westeru (teď se extra omlouvám ze nepřekládání jmen) – the Father, the Mother, the Crone, the Maid, the Warrior, the Smith a the Stranger. A co se pravděpodobně stane v další epizodě může být interpretováno jako noví bohové versus ti staří (Children of the Forest a armáda mrtvých).

The Father reprezentuje spravedlnost. To se nabízí Jon, jako velitel skupiny, ale osobně si myslím, že je to spíše Beric Dondarrion více svědčí této roli. The Mother představuje slitování, a ne všechny tyto postavy byly schopné slitování během jejich životní cesty. Až na Jona. Jon udělil milost i v případech, kdy ho to stálo důvěru jeho blízkých. Zachránil Mance Raidera od bolestivé smrti upálením a trefil ho šípem, zachránil Wildlings u Hardhome a nechal je projít Zdí a  naposledy udělil milost rodu Karstark a Umber. Dále the Crone představuje moudrost a předvídavost a Thoris je jako ulitý pro tuto roli, on je Melissandre této skupiny. The Warrior by mohl by téměř kdokoliv z této skupiny a pravděpodobně by si o tuto roli střihli, ale vzhledem k udání ostatních rolí nám tu zbyl Tormund Giantsbane, který je asi nejčistokrevnější bojovník ze všech. The Maiden je představitelkou čistoty a nevinnosti a  z této party je ten nejmladší a světem nejneposkvrněnější Gendry. The Smith… vím co sí říkáte “Ale Gendry je doslova kovář!” , ale dle mého skromného názoru se pro tuto roli hodí více Hound než Gendry. The Smith představuje práci a co Hound dělal minulou sérii když se vrátil? Doslova stavěl chrám. The Stranger představuje smrt a pro tuto roli nám zbyl Jorah. Od jeho odchodu z Westerosu se toulal po zemích a jeho oddanost vlála, kam foukal vítr a zabíjel.
A to je pro dnešní rekapitulaci vše 🙂 A už se můžu “v klidu” podívat na další epizodu, sice o den dřív než vyjde, ale bojím se, že déle už to nevydržím 🙂 
Určitě mi dejte vědět zda se Vám články tohoto typu líbí. Protože zabírají velkou spoustu času, pro ilustraci – tento trval cca 6 hodin.
Follow:
Share:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: