Rekapitulace Game of Thrones s07|e04 “Spoils of War”

Mid-season finále je za námi. S každým mid-season i klasickým finále pochybuji, že to další může být ještě lepší, ale i tak pokaždé zůstanu sedět s pusou dokořán. Ta nejistota, se kterou každý díl sleduju, mě pomalu a jistě zabíjí, protože žádná postava není v bezpečí a “all men must die / Valat Morghulis”. 

Jsem obrovský fanda Game of Thrones od samého začátku. Krom toho, že jsem na téma Game of Thrones napsala celou bakalářku, tak ujíždím na vše možných teoriích a tak podobně. Už teď kromě té hodiny, co strávím vlastním sledováním nové epizody, strávím dalších bůhví kolik hodin podrobným sledováním detailů, protože když přijde na GoT tak v detailech je síla, a následným dalším researchem. Pro někoho to může možná kazit ten vlastní prožitek ze sledování, když si myslíte, že víte co se stane. Ale pro mě to dělá pravý opak – jsem ještě víc napjatá a o to víc si to užívám.
A tak když už tím trávím svůj volný čas, tak jsem si řekla proč se s Vámi o mé nálezy, teorie a predikce nepodělit 🙂 (časem se možná vrátím k prvním třem epizodám sedmé série a doplním rekapitulaci i k nim – rozhodně mi dejte vědět je-li o to zájem)

Vzhledem k tomu, že se jedná již o 7. sérii tak je asi na místě menší SPOILER ALERT, pokud nejste “up to speed”.

JAIME A SPOILS OF WAR

Čtvrtá epizoda nesoucí název “Spoils of War” začíná záběrem na Lannisterské vojsko, při návratu z High Garden, sídla (nyní předpokládám již zaniklého) rodu Tyrellů. V koloně si vezou taktéž “spoils of war” což znamená válečnou kořist. Kromě zlata, které Cercei chce použít pro splacení dluhu u Iron Bank, jde i jídlo, které donutili místní farmáře odevzdat. Proč? Sám Jaime v předcházejích epizodách řekl, že nejlépe krmená armáda je obvykle tou vítěznou, ale také protože očekávájí blokádu King’s Landing. Ve válce v plném proudu a taktéž v zimě – má jídlo mnohem větší hodnotu než zlato. Jaime sice vyplatil Bronna zlatem, ale Bronn chce i tak slíbený hrad.
Všimněte si, že Jaime použil stejnou odpověď, kterou Cercei “odpálkovala” Eurona – “when the war is won”. Což je z mého pohledu velice chytrá odpověď. Protože představa, že Cercei vyhraje válku, získá pro sebe Iron Throne nastálo a v zemích zavládne klid a mír, je poněkud naivní. Ironie tohoto slibu, leží v tom, že ta válka nikdy neskončí. 

CERCEI A KUJME PIKLE, PIKLE KUJME

Zároveň se Cercei opět setkává s Tychem z Iron Bank. Z jejich setkání je pro mě nejvýraznější tato věta – “I’ve always considered your father a very effective and efficient man, but you appear to be redefining those terms entirely.” Tímto, dá se říci, komplimentem nenaráží jen na Cerceino odhodlání splatit Lannisterský dluh, ale také na její efektivitu, když přijde na zbavování se nepřátel. Tywin nasadil laťku docela vysoko s Red Wedding, ale vyhodit do povětší část města je poněkud “efektivnější”. 
Cercei v jejich rozhovoru zmíní “the Golden Company of Essos“. Toto není poprvé, co o tomto spolku slyšíme. Zmínil ho již ser Davos ve 4. sérii. The Golden Company jsou žoldáci a ser Davos, chtěl přesvědčit Stannise, aby využil jejich služeb při invazi Westerosu. Knihy jdou ještě více do jejich historie – Golden Company byla založená Targaryenským bastardem 100 let před současnými událostmi, když prchl z Westerosu,nejprve se připojil k Second Sons (skupina ke které patří/patřil i Daario Naharis) a poté založil vlastní “partu žoldáků”. The Golden Company nyní v seriálu pomáhá Iron Bank s vymáháním dluhů. Cercei zmíní, že je chce využít k získání něčeho, co jí patří. Ale čeho?
Může chtít několik věcí a každá je úplně stejně možná jako ta další.  Cercei chce získat zpět…
1) Tyriona. Cercei ho vinní ze smrti Joffreyho, pak Tyrion doopravdy zabil jejich otce… Ale také se může bát, že on je tím mladším bratrem, kterého zmiňuje proroctví, které si vyslechla jako malá holka. 2) Casterly Rock, rodinné sídlo Lannisterů, které je momentálně obsazené armádou Unsullied. A 10 000 žoldáku od Golden Company je dost velká armáda na rozmetání Unsullied. A nejšílenější teorie nakonec. 3) zlato, které splatí Iron Bance. Cercei slíbila, že dluh splatí v plné výši a to více či méně hned, což je poněku necharakteristické pro ní. Já si myslím, že využije služeb Golden Company k tomu, aby zaútočila na město Braavos a zničila Iron Bank a tak získala veškerou kořist od Tyrellů zpět.

JAK KRYPL K DÝCE PŘIŠEL

V další scéně se setkává s Bran s Baelishem. Bran je pro mě hodně rozporuplná postava – neskutečně mě vytáčí, ale zároveň vím/tuším jak nepostradatelný pro ten příběh bude. A Baelish “Littlefinger” je jedním z těch, které chci vidět umřít, ale přesto nechci aby umřeli, protože je s nima sranda.
Každopádně dá se předpokládat, že tato scéna se odehrává v Branově ložnici, kde ležel i v první sérii poté co ho shodili z věže a nájemný vrah se ho pokusil zabít. Proč to zmiňuji? Baelish dá Branovi tu dýku, se kterou se ho v první sérii někdo pokusil zabít. A já si myslím, že není náhoda, myslím si, že tvůrci seriálu chtějí abysme měli pocit, že Bran je v ohrožení a že tou hrozbou je právě Baelish. I sama Sansa pozdějí zmíní, že Littlefinger od něj něco chce, protože by mu jí nedával jen tak. Baelish chce získat Branovu důvěru, nejspíš proto aby ho mohl manipulovat a případně otočit proti vlastním sourozencům, Baelish pomalu zjišťuje, že Sansa už není tak lehce manipulovatelná jak bývala. Jeho hlavním cílem je, dle mého názoru, použít Brana k podrytí autority Sansy, stejným způsobem jakým chtěl použít Sansu proti Jonovi na konci minulé série. Protože teoreticky Bran je právoplatný dědic Winterfellu, jako poslední žijící legitimní syn Neda. 
Bran také opět vytáhne záhadu opět zmíněnou již v první sérii. Komu ta dýka patřila a kdo ho chtěl zabít. Není to však úplně obyčejný dýka, je to dýka s valyrskou čepelí (meč se stejnou čepelí má například i Jon). A aby Bran nebyl děsivý už dost, tak vytáhne větu, kterou vyslovil sám Baelish v soukromé konverzaci s Varysem ve 2. či 3. sérii a o které nemohl Bran vědět. “Chaos is a ladder”.Pokud ví Bran toto, co dalšího ví? V tom samém rozhovoru, Baelish naznačoval další konspirace proti koruně. Ví Bran, kdo zradil jeho otce? Ví o Baelišových rozhover s Lysou? Otázky na které v dohledné době nejspíše nedostaneme odpovědi.
Následuje scéna s Meerou, aneb další důvod proč nemám ráda Brana. Ale její věta “You’ve died in that cave”, mi trošku nahrála do karet. Koluje hodně teorií o roli, kterou Bran sehraje a sehrál v boji proti White Walkers. Já se nejvíce přikláním k těmto dvoum. V minulé sérii jsme mohli vidět Brana “cestovat” do minulosti a tak pomohl “vzniku” Hodora, ale také jsme ho viděli u Tower of Joy, kde zavolal na svého otce, který ho podle všeho slyšel. Takže můžeme předpokládat, že Bran dokáže minulost nejen vidět, ale i do jisté míry ovlivnit. A tak se nabízí teorie – co když Bran je “zaseklý” v čase? Tento základ mají obě mé teorie společného, liší se jen v tom, jakým způsobem je Bran zaseklý. První teorie je že Bran a Night’s King je jedna osoba. Při jeho výletu do minulosti za Children of the Forest a stvoření prvního White Walkeru je přiblížený záběr na ruku toho chudáka, kterému vrážejí do hrudi ledovou dýku. Ta ruka svírá část kmene, při návratu do “současnosti” Bran taktéž svírá část kmene/kořen. Náhoda? Kdo ví. Druhá teorie je velmi podobného ražení. Když se Bran setkal s three-Eyed Ravenem tak se vlastně setkal sám se sebou, všimli jste si, že starý Raven taktéž nemohl chodit?

ARYA JE ZPĚT

Nevím, proč mám takovou nechuť ke všem legitimním Starkům. Minulou epizodu se domů vrátil Bran, tutu epizodu se vrátila Arya. Co mi přišlo zvláštní je, že Brana poznali okamžitě, i přes to jak moc se změnil, ale Arya, která dle mého vypadá víceméně stejně, měla problém vůbec projít hlavní branou. Tvůrci se dle mého snaží podtrhnou, celý ten děj, který nám cpali chřtánem poslední sérii či dvě – Arya se stává Nikým. Ale podle samotných tvůrců, je tato scéna inspirována Odysseem, jehož také po návratu z jeho dobrodružství doma nepoznali… Když to říkáte…
A všechny ty znovusetkání Starků jsou… zvláštní. Nejdřív Jon, pak Bran a teď Arya – všichni se razantně změnili. Jon zemřel a vstal z mrtvých, Bran je zatracená vrána, co umí cestovat časem a bůhví co ještě, a Arya je vrah bez tváře. A pak je tu Sansa, jejíž příběh byl oproti jiným relativně nudný. Ale zpět k Arye a jejímu shledání se Sansou, všimněte si, že když Sansa zmíní, že Bran je také doma, tak se v pozadí ozve vrána. A zároveň s ní se přesuneme k Branovi v Godswood, k Branovi, které nyní je Three-Eyed Raven. Zajímavé…
Bran dá dýku, kterou dostal od Baelishe, Arye se slovy “it’s wasted on a cripple” a to mi připomíná, scénu kdy Jaime dal Brienne s podobným “poselstvím” (a ten měč taktéž má valyrskou čepel – seriál se dává extra záležet aby všichni sledující věděli, kdo zbraně s touto čepelí má).

JON A JEHO ZÁLIBA V JESKYNÍCH

Všichni jsou posedlí možný budoucím vztahem mezi Jonem a Deanerys. Což za mě má jedno velký tuřný NE, za a) je to jeho teta a za b) je to tak předvídatelný, že to ani v rámci GoT není možné. Ač se nám to seriál momentálně snaží vnutit, ale myslím si, že více než pár trapných scén jako ze sitcomu ze střední z toho nebude.
Jon vezme Deanery do jeskyně na plaži, kde jsou na stěnách vyryté ozbrázky od Children of the Forest. Podobné tvary jsme již v seriálu viděli, sice ne takto doslova nakraslené na stěně či na papíře, ale viděli. V té jeskyni mimo jiné vidí:
Výsledek obrázku pro white walkers markings1) kruh přepůlený čarou. Stejný tvar jsme viděli hned v prvním díle první série, White Walkers naaranžovali mrtvá rozsekaná těla do podobného tvaru.

2) divokou spirálu (viz obrázek vlevo), kterou jsme viděli ve třetí sérii v místě zvaném Fist of the First Men. Ale podobný vzor také tvoří kameny kolem stromu v Godswood, u kterého stvořili prvního White Walkera

V té samé jeskyni je také kresba prvních lidí a Children of the Forest bok po boku spolu s oba znaky, takže je dost možné, že to jsou znaky obou “ras”. A proto se dá spekulovat, že právě z tohoto důvodu je White Walkeři používají. Možná je to z jejich strany varování “pozor, jdeme si pro vás”.

BITVA AKA “JENOM IDIOT BY SE UTKAL S DOTHRAKI ARMÁDOU”


Bitva, na kterou jsem čekala roky. Dothraki armáda v akci, když si na těch koních stoupli chtělo se mi křičet. Stojí mě to neuvěřitelné usílí abych neutrousila vtípek o Aquamanovi… Soustřeď se, Nikolo! Ale než úplně zvážním – Dickon? Vážně? Dickon?

Jedna z nejlepších bitev, spolu s Hardhome a Bitvou Bastardů. Visuální orgasmus. Ale na druhou stranu, asi nejvíc nervující bitva. V předchozích bitvách byla vždy jasně vymezená strana dobra a zla. Night’s Watch versus White Walkers, Jon Snow versus Ramsay Bolton… Ale tady to není úplně tak jasné. Deanerys versus Jaime. Podvědomě chcete aby Deanerys vyhrála, ale Jaime není 100% negativní postava. Jeho arc lehce ztrácí vizi, v předchozích sérií se pomalu sunul na stranu “dobra”, pomohl a zachránil Brienne, propustil Tyriona z cely smrti. Ale tuto sérii jak kdyby bez knižní Martinovi podpory nevěděli co s ním.

V první sérii Robert varoval Cercei před Dothraki armádou a doslova řekl “Only a fool would meet the Dothraki in a open field”, ale k jeho švagrovi se to očividně nedoneslo a Cercei je právě teď ten blbec, co se utkal s Dothraki armádou na volné pláni.

Co dělá tuto bitvu těžší na pohled je fakt, že se tvůrci snažili i tu “špatnou” stranu vylíčit v lepších barvách, vykreslit je jako obyčejné lidi, kteří mají strach z rychle blížící se bitvy. A Jaime a Bronn jsou vyobrazeni jako hrdinové, Bronn zachrání hodně zadků, když tím masivním šípem trefí Drogona (i když jsem nechtěla aby ho trefil, já o těch dracích smýšlím podobně jako o štěnětech takže ruce pryč!), a Jaime odmítl opustit své vojáky i kdyby to znamenalo jeho smrt.

V moment co se Jaime rozjel s oštěpem k Deanerys, tak jsme asi všichni byli jako Tyrion.  Ale najednu stranu ho chápu, zabil jejího otce, protože vyhrožoval že všechny spálí. A teď Jaime sleduje jeho dceru jak z jeho armády vyrábí popel, to ho muselo nějak zasáhnout.

Ale zaplaťpánbůh za Bronna, který ho strhl z koně a mimo oheň (soudě dle koně a bezprstých rukavic to by Bronn).  Ale bylo mi již předem jasné, že Jaime umřít nemůže, protože ts věštba, kterou jsem zmiňovala výš v tomto postu, se dle mého názoru týká právě Jaimeho. On bude ten mladší bratr jehož rukou Cercei zemře. Ta věštba je téměř naplněná – 3 děti a všchny zemřou, přijde mladší a hezčí královna (Cercei si myslí, že tenhle problém vyřešila, když se zbavila Margeary, ale ne) a teď už chybí jen aby Jaimemu ruply nervy.

A jak Jaime klesá ke dnu tak jsme se konečně také dostali na konec této rekapitulace 🙂 Půl druhé ráno a já můžu jít spát. Zítra/dnes vychází nová epizoda s názvem “Eastwatch” a trailer vypadá slibně a plný akce.

Doufám, že se Vám tento post líbil a že se u podobného shrnutí uvídíme i příští týden! 
Follow:
Share:
Close Me
Looking for Something?
Search:
Post Categories: